Rzucanie palenia papierosów – jak to zrobić, by było skuteczne?

Łatwy sposób na rzucenie palenia nie istnieje. Jednak palenie papierosów to zgubny nałóg, który prowadzi do wielu chorób. Podnosi ryzyko zachorowania na raka płuc, negatywnie działa na system krwionośny, nie wspominając o łatwo zauważalnych skutkach, takich jak szara skóra, nieświeży oddech czy brzydkie zęby. Zdajemy sobie sprawę ze wszystkich tych efektów palenia papierosów, ale jednocześnie organizm jest tak przyzwyczajony do otrzymywania stałych dawek nikotyny, że ciężko jest nam rzucić palenie, a nawet podjąć decyzję o zrobieniu tego.

Co więc zrobić, by ułatwić sobie to ciężkie zadanie? Przede wszystkim warto sobie zobrazować, co zyskamy, jeśli przestaniemy palić. Na pewno poprawi się stan włosów, skóry i zębów. Odżyje również nasz portfel – papierosy to drogi nałóg. Czas poświęcony na palenie, będziemy mogli spożytkować inaczej. Zwiększy się nasza wydolność i staniemy się bardziej wypoczęci. Takie wyobrażenia pomogą podjąć decyzję. Jest to najważniejszy krok. Gdy już decyzja jest podjęta, wystarczy wprowadzić plan w życie i wyznaczyć sobie datę. Największym problemem jest to, że organizm jest przyzwyczajony do nikotyny, więc trzeba go jakoś oszukać. Na ryku dostępne są liczne tabletki na rzucenie palenia, na przykład Nicorette Coolmint. Są to pastylki do ssania, które wspomagają radzenie sobie z nałogiem. Dzieje się tak, ponieważ zawierają one nikotynę, która uspokaja głód nikotynowy i pozwala przetrwać najcięższy czas.

Tabletki dla palaczy

Tabletki dla palaczy nie są niezbędne, jednak łagodzą objawy odstawienia nikotyny. Można je zastosować, gdy pojawia się chęć zapalenia papierosa. Jest to znaczne ułatwienie, gdyż odciąga nasze myśli i pozwala wrócić do innych spraw. Natrętne myśli o nałogu potrafią zniszczyć dzień, warto więc mieć takie tabletki przy sobie. Jeśli myślimy poważnie o rzuceniu nałogu, a jednocześnie nie jesteśmy pewni swojej silnej woli, warto na jakiś czas skoncentrować się na niepalących znajomych. Przebywanie z ludźmi, którzy nie mają nawyku palenia, pomoże nam w niemyśleniu o papierosach. Warto sobie również wymyślić czynności zastępcze, takie jak słuchanie muzyki, sport czy zjedzenie zdrowej przekąski. Można prowadzić także kalkulator oszczędności. Koszt palenia jednej paczki papierosów dziennie to miesięcznie wydatek rzędu 500 zł. Za zaoszczędzone pieniądze możemy sobie sprawić inną przyjemność, która nie będzie rujnowała naszego zdrowia.

Palenie papierosów wyszło już z mody, obecnie coraz więcej osób stara się pozbyć nałogu. Jednak w latach 90 paliło kilkanaście milionów Polaków, wyplewienie tego nałogu kompletnie jest więc trudne. Bez wspomagaczy i mocnych postanowień ciężko o poprawę sytuacji. Jednak ograniczenie palenia z produktami dostępnymi na rynku jest znacznie łatwiejsze niż kiedyś. Gumy, tabletki czy pastylki to nikotynowa terapia zastępcza, która jest nieodzowną pomocą dla palaczy. Obecnie jest o wiele łatwiej pozbyć się nałogu, niż kiedyś.

Palenie nie przynosi nam nic dobrego, nałogowi palacze tłumaczą sobie, że palenie zabija stres czy sprawia przyjemność. Nie jest to prawda, jest to stale nakręcające się koło. Palacz się uspokaja i czuje dobrze, bo zaspokaja swój głód nikotynowy. Jest to złudne. Dlatego warto zrozumieć mechanizmy, jakimi rządzi się nasz organizm i podjąć decyzję o odstawieniu papierosów. Na pewno skorzystamy na tym nie tylko my sami, ale też nasi znajomi i rodzina, którzy nie będą musieli być już dłużej biernymi palaczami. Czas i zaoszczędzone pieniądze pozwolą nam realizować się w inny, zdrowszy sposób. Palenie papierosów wyszło już z mody, obecnie coraz więcej osób stara się pozbyć nałogu. Jednak w latach 90 paliło kilkanaście milionów Polaków, wyplewienie tego nałogu kompletnie jest więc trudne. Bez wspomagaczy i mocnych postanowień ciężko o poprawę sytuacji. Jednak ograniczenie palenia z produktami dostępnymi na rynku jest znacznie łatwiejsze niż kiedyś. Gumy, tabletki czy pastylki to nikotynowa terapia zastępcza, która jest nieodzowną pomocą dla palaczy. Obecnie jest o wiele łatwiej pozbyć się nałogu, niż kiedyś. Palenie nie przynosi nam nic dobrego, nałogowi palacze tłumaczą sobie, że palenie zabija stres czy sprawia przyjemność. Nie jest to prawda, jest to stale nakręcające się koło. Palacz się uspokaja i czuje dobrze, bo zaspokaja swój głód nikotynowy. Jest to złudne. Dlatego warto zrozumieć mechanizmy, jakimi rządzi się nasz organizm i podjąć decyzję o odstawieniu papierosów. Na pewno skorzystamy na tym nie tylko my sami, ale też nasi znajomi i rodzina, którzy nie będą musieli być już dłużej biernymi palaczami. Czas i zaoszczędzone pieniądze pozwolą nam realizować się w inny, zdrowszy sposób.

Dodaj komentarz

Podpis *
Email *
Witryna internetowa